در گروه «تاریخ و مناسبت‌ها»،عبور از تاریخ عنوان سریالی است كه وقایع سال 56 و 57 را در قالب و طرحی نو بررسی می‌نماید.

این مجموعه دخالت‌های بیشمار بیگانگان را در امور داخلی كشور ایران در دوران حكومت پهلوی روایت می‌كند.ژنرال هایزر و سولیوان و نقش آیرون‌ساید و دولت انگلیس در روی كار آمدن رضاخان و محمدرضا پهلوی از نكات مهمی است كه در این مجموعه تاریخی بازگو می‌شود. این سریال توسط یك راوی تعریف می شود كه روایتگر آن تاج بخش فنائیان است. همچنین علیرضا جلالی تهیه‌كننده برنامه «صندلی داغ» تهیه‌كنندگی این مجموعه را نیز عهده‌دار است.

در این مجموعه بازیگرانی همچون جمشید جهانزاده (ژنرال هایزر)، دكتر محمود عزیزی (فردوست)،عسگر قدس (علم)،سیدناصر آقایی(سولیوان)،خسرو فرحزادی (تیمسار قره‌باغی)، محمدحسین سیرتی (بختیار)،غلامحسین تسعیری (طوفانیان)،وحید نفر (ژنرال آیرون) و رضا بنفشه‌خواه (شاه)به ایفای نقش خواهند پرداخت.

برنامه‌ فراز‌هایی از تاریخ معاصر ایران در 26 قسمت 28 دقیقه‌ای تهیه شده است كه در حال حاضر از شبكه دو سیما پخش می‌شود. این برنامه‌ به مناسب ایام مبارك دهه فجر در 10 قسمت 28 دقیقه‌ای به صورت روزانه پخش خواهد شد.

مستند انقلاب روایت ده روز دهه فجر را به تصویر می‌كشد. موضوع این برنامه در خصوص بازگو كردن رویكرد انقلاب اسلامی و آشنا كردن تمام گروه‌های سنی با این واقعه بزرگ و تاریخی است. 20 درصد از این كار نیز به صورت نمایشی خواهد بود.

گروه ادب و هنر

جشنواره فیلم‌های دهه فجر عنوان ویژه‌ برنامه‌ای است كه به فیلم‌های شركت‌كننده در بیست و پنجمین جشنواره فیلم فجر می‌پردازد. تهیه‌كننده این كار حسین مروی است.

جشنواره تئاتر دهه فجر عنوان برنامه‌ای است كه در 10 قسمت 30 دقیقه‌ای در خصوص بیست و پنجمین جشنواره تئاتر فجر با كارشناسان و مهمانان مختلف به بحث و بررسی می‌پردازد. این برنامه گزارشی از برگزاری جشنواره تئاتر فجر و قسمت‌های مختلفی از قبیل بخش‌های خیابانی، صحنه‌ای، بین‌المللی خارجی، كارگاهی و سمینار‌های این جشنواره كه با اجرای دكتر اردشیر صالح‌پور برگزار خواهد شد. علاقمندان به منظور آشنایی با بیست و پنجمین جشنواره تئاتر فجر می‌توانند از 19 تا 28 بهمن شاهد پخش این برنامه از شبكه دو سیما باشند.

افتتاحیه و اختتامیه جشنواره دهه فجر كاری از گروه ادب و هنر شبكه دو سیماست كه امسال نیز همچون سال‌های گذشته به بزرگترین رویداد فرهنگی كشر كه معرفی فیلم‌های برگزیده سال توسط فیلمسازان ایران و جهان است، می‌پردازد. گزارشی كه از این رویداد تهیه خواهد شد، كاری است كه علی مهام به عنوان تهیه‌كننده مجموعه عهده‌دار آن است.

جشنواره موسیقی دهه فجر عنوان ویژه برنامه‌ای است كه به موسیقی‌های پخش شده از جشنواره می‌پردازد. هیه‌كننده این كار بهزاد رهبری حقیقت است.

گروه سیاسی

سیمرغ، كاری از گروه سیاسی شبكه دو سیماست كه در ایام دهه فجر پخش می‌شود. این مستند نیمه نمایشی در خصوص نمایش فیلم‌های دوران انقلاب است كه توسط شاگردان استادی كه می‌خواهد روحیه و احساس مسوولیت شاگران خود را نسبت به آینده این سرزمین قوی‌تر نماید، به نمایش كشیده می‌شود.

نگارش متن‌های این برنامه تا 22 دی قطعی و از 25 دی نیز فیلم‌برداری این كار شروع شده. این تله تئاتر در 12 قسمت 25 دقیقه‌ای تهیه خواهد شد و تهیه‌كنندگی آن را حسین مهدی تبریزی عهده‌دار است. نویسندگی و كارگردانی این مجموعه را نیز علی گرجی پسر مرحوم نعمت‌الله گرجی عهده‌دار است.

همچنین سیدجواد هاشمی در نقش راوی این برنامه به روایت سیمرغ خواهد پرداخت و از حضور دانشجویان تئاتر نسل دوم و سوم انقلاب نیز به عنوان بازیگران این مجموعه استفاده خواهد شد.

«رهیافت» نام مجموعه‌ای از گروه سیاسی است كه هر هفته جمعه‌ها ساعت 8 صبح شاهد پخش آن از شبكه دو سیما هستیم. این برنامه‌ به مناسب ایام دهه فجر در دو قست 60 دقیقه‌ای تهیه شده و موضوعاتی همچون انقلاب و دستاور‌دهای آن را به تصویر خواهد كشدی.

محرم در شبكه دو

گروه‌های برنامه‌سازی شبكه دو سیما به مناسبت ایام محرم برنامه‌هایی را به شرح ذیل تهیه و تدارك دیده‌اند:

گروه‌معارف اسلامی

5 دقیقه تا مرز كاری از گروه معارف شبكه دو سیما و عنوان تله‌تئاتری نمایشی است كه در 7 قسمت 40 دقیقه‌ای در حال تصویر‌برداری می‌باشد. موضوع این مجموعه پیرامون منزلگاهی در مرز ایران و عراق است كه شخصی به نام آصف در آن به پرده‌خوانی مشغول است. او كه در سال‌های دفاع مقدس در جبهه‌ها حضور داشته، هر بار با پرده‌خوانی كه برای مسافران انجام می‌دهد آنها را با یكی از شخصیت‌های عاشورا آشنا می‌سازد.

نویسنده این كار،سیدعلیرضا حسینی است و كارگردانی و تهیه‌كنندگی آن را به ترتیب سیدجواد هاشمی و مجید عباسی بر عهده دارند.از هنرمندانی كه به ایفای نقش در این مجموعه می‌پرازند، می‌توان به امیر دژاكام،عزت الله مهرآوران، سعید شیخ‌زاده، كاوه آهنگر و شیوا بلوریان و رامین ناصرنصیر اشاره نمود.

این تله تئاتر در ایام محرم از شبكه دو سیما پخش خواهد شد و تصویر‌برداری آن تا دوم بهمن ادامه دارد.

واحد تامین برنامه

واحد تامین برنامه نیز ویژه‌برنامه‌ای را از روابط بین‌الملل تهیه‌ نموده است كه شامل موضوعاتی چون:

1ـ محرم در هند در 1 قسمت 30 دقیقه‌ای

2ـ محرم در تایلند در 2 قسمت 30 دقیقه‌ای

3ـ محرم در پاكستان در 2 قسمت 34 دقیقه‌ای

4ـ محرم در افغانستان در 2 قسمت 30 دقیقه‌ای

5ـ محرم در لبنان در 2 قسمت 36 دقیقه‌ای

6ـ ظهر ناتمام در 10 قسمت 30 دقیقه‌ای می‌باشد

همچنین این واحد اقدام به پخش سری جدید كلید اسرار نموده است كه در پی استقبال بسیار زیاد مردم از این سریال مذهبی تهیه شده است و در حال حاضر در مراحل پایانی دوبله است. این سرایل از ابتدای ماه محرم در 26 قسمت پخش خواهد شد.

مجموعه بازسازی شده ثقه‌الاسلام تبریزی نیز كاری از گروه تاریخ و مناسبت‌های این شبكه است كه در خصوص شهید میراز علی ثقه‌الاسلام تبریزی است. این مجموعه در سال‌های 76 ـ 77 به كارگردانی حجت قاسم زاده اصل برای شبكه دو سیما تهیه‌ شده بود و سال 79 از شبكه دو سیما پخش شد ولی به علت طولانی بودن زمان پخش آن كمتر مورد استقبال قرار گرفت. لذا به منظور جذب مخاطب و استقبال عمومی قرار شد مدت زمان این برنامه كاهش یابد و در حال حاضر قرار است این مجموعه به صورت خلاصه در 12 قسمت 25 دقیقه‌ای در ایام محرم از شبكه دو سیما پخش شود.